[:tr]

Lazerle Ben (Nevüs) Tedavileri

Vücudumuzda neden çıktığı henüz bilinmeyen benler çoğu zaman zararsız olsa da estetik açıdan biraz can sıkıcı olabilirler. Derimizin renginde veya kahverengi renkli olan bu benler sıklıkla yüzümüzde, gözkapaklarımızda, koltukaltlarımızda, sırt ve göğüs bölgelerimizde çıkabilir. Bunların bir kısmı doğuştan olduğu gibi, bazen de sonradan çıkabilir.

 

Ben (Nevus) Nasıl Tedavi Edilir?

Vücuttaki bu oluşumlar cerrahi yöntemlerle alınabileceği gibi lazer kullanılarak da tedavi edilebilmektedir. Ancak lazer yöntemi ile vücuttan alınacak olan benlerin iyi huylu olması gereklidir. Epidermal ve dermal nevuslar lazer ile tedavi edilebilirken, çok derin köke sahip olan lezyonların ve cilt kanserlerinin cerrahi yöntemler kullanılarak çıkartılması gereklidir. İyi huylu nevüsler, Er:YAG lazer ile tek bir seans ile ciltte herhangi bir iz oluşumu meydana getirilmeden tedavi edilebilmektedirler.

 

Lazerle Ben Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Benler çok büyük olmadıkça iz bırakmazlar
  • Hem cilt üzerinde kabarık durumda olan, hem de deri seviyesindeki leke tarzındaki benlere de etki ederler
  • Saç ve sakal gibi bölgelerde bulunan kıl köklerine zarar vermediklerinden bu bölgelerde iz oluşturmazlar.
  • Oldukça pratik bir uygulama olup, bir seansta 30-40 adet ben tedavisi yapılabilir.
  • Tedavi sonrası iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve pansuman yapmaya gerek yoktur.

Tedavi edilen bölgede tedavi sonunda yara oluşur, sonrasında yara kabuk bağlar nihayetinde bu kabuk benin büyüklüğüne göre 3 – 5 gün içerisinde düşerek bölgede hafif bir kızarıklık kalır. 2 – 3 ay içerisinde bu kızarıklık normal ten rengini alır. Süreç sonunda benin büyüklüğüne göre çok hafif bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.

 

Ben Aldırma Seans Sayısı ve Süresi

Genellikle tek seansta tedavi tamamlanmış olur. Gerekirse küçük rötuşlar için hasta aylık kontrole çağrılabilir.

 

Lazerle Ben Aldırmanın Yan Etkisi Var mıdır?

Eğer tedavi edilecek ben çok büyükse sivilce izi gibi hafif bir çukurluk yaratabilir, bu durum cerrahinin yaratacağı ize oranla çok daha küçük bir izdir. Lazer sonrası bazen geçici renk değişiklikleri, kızarıklık olabilmektedir. Nadir olarak içeride bir hücre kaldığı zaman tekrar oluşabilmektedir.

[:]