[:tr]

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon (Alexandrite & Nd:Yag)

Lazer Epilasyon Nedir?
Öncelikle lazer epilasyon istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak için deneyebileceğiniz en etkili yöntemdir. Lazer ışınlarının hedefinde melanin pigmenti vardır. Melanine ulaşan lazer ışınları burada bir ısı meydana getirerek kıl köklerini tahrip eder. Bunun sonucu olarak bölgede istenen epilasyon gerçekleşir.

MEDILIFE da lazer epilasyon için alexandrite lazer ve nd yag lazer cihazları kullanılır.

Alexandrite lazer
Alexandrite lazer epilasyon ülkemizdeki en popüler lazer epilasyon yöntemlerinden biridir. Bizde merkezlerimizde alexandrite lazer ile epilasyon yapmaktayız. Bizim farkımız gerektiği durumlarda ND YAG LAZER de kullanmamızdır. Alexandrite lazerin daha az başarılı olduğu durumlar için alternatif lazer olarak ndyag lazer cihazı  kullanmaktayız. Kişisel değerlendirme sonrası doktorlarımız hangi lazer ile epilasyona başlanacağına karar vermektedir. Lazer epilasyon için farklı alternatiflerin bulunması bir merkez için avantajdır.

Ndyag lazer
Özellikle kullanım alanı, koyu ten rengine sahip hastalardır. Bu hastalarda Alexandrite lazerin ideal dozlarda kullanılması deride yanık gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Koyu ten rengi olan kimselerde tüyler de kalın ve koyu renkli ise en ideal lazer tipi Nd Yag lazerlerdir. Bu özelliğinden dolayı tüm yaz işlemlere devam edebilme ayrıcalığı vardır. Birçok merkezde yazın epilasyon işlemine ara verilir. Fakat ndyag lazerle güneş koruyucu kullanılarak uygulama yapılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Vücutta Her Bölgeye Lazer Epilasyon Uygulanabilir mi?
Evet gözleri özel gözlüklerle korumak şartı ile cildin tüm bölgelerine, sadece göz çukuru (kaşların altında kalan kısım) hariç uygulanabilir.

Lazer epilasyon Uygulama Sırasında Ağrı Hissedilir mi?
Hayır, yeni teknoloji lazer epilasyon cihazları ile çok fazla bir acı hissetmezsiniz, sadece bir lastik çarpması gibi acı hissedebilirsiniz. Lazer epilasyon sonrasında bazen 5 – 10 dakika bazen ise yarım saat kadar süren kızarıklık olabilir. Bu geçicidir.

Lazer Epilasyon Düşünüldüğünde Ne Yapılması Gerekir?
Öncesinde kişinin 20 gün kadar kıl köküne müdahale etmemesi yani kökten alma yapmaması (ağda, cımbız) gerekir. Bu dönemde jilet veya makas kullanılabilir.

Lazer Epilasyon Seans Aralıkları Ne Kadardır?
Seans araları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücudun diğer bölgeleri için 8-10 hafta arasında değişir.

Yaz aylarında lazer epilasyon uygulanabilir mi?
Ndyag lazer epilasyonla siyahi tene dahi uygulama yapılabilir. Yazın uygulama yapılabilen özel bir lazerdir.

Aşırı ve istenmeyen tüy ve kıllar Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada bir çok insan için can sıkıcı, utanç verici ve yıllarca süregelen önemli bir sorundur. Öyleki bu durum insanların sosyal ve mesleki hayatını olumsuz yönde etkileyerek yaşam kalitesini düşürür. İnsanın kendine olan güvenini kaybetmesine neden olur. Bu güvenin tekrar kazanılmasında şüphesiz lazer epilasyon büyük öneme sahiptir.

Sorunun Kaynağı
İstenmeyen kıl ve tüylerin oluşma sebepleri kişiden kişiye değişik olmakla birlikte genel olarak
– Ağda, cımbız vs. yöntemler,
– Ergenlik ve menopoz,
– Genetik, hormon dengesizliği,
– Doğum sonrası hormonlarda oluşan değişimler,
– Doğum kontrol hapları,
– Tüy bezlerinde oluşan sorunlar,
– Kortizon,
– Depresyon,
– Adrenalin salgısı nedenleri sayılabilir.

Üzülmeyin! Çaresiz Değilsiniz…

Kesinlikle üzülmeyin, bu sıkıntılı durumdan kurtulmak lazer epilasyon ile çok kolay…
Üstelik ağda, epilator vs. geleneksel epilasyon yöntemleri gibi acı verici değil. Hepsinden önemlisi lazer epilasyon ömür boyu kalıcı bir tedavi yöntemidir.

Açalım… Lazer Epilasyon Nedir?

Öncelikle lazer epilasyon istenmeyen tüy ve kıllardan kurtulmak için deneyebileceğiniz en etkili yöntemdir. Lazer ışınlarının hedefinde melanin pigmenti vardır. Melanine ulaşan lazer ışınları burada bir ısı meydana getirerek kıl köklerini tahrip eder. Bunun sonucu olarak bölgede istenen epilasyon gerçekleşir.

Lazer Epilasyon Her Kişiye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;
– Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde
– Hepatit-B hastalarında
– Hamilelerde
– Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde

Lazer Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı?

Lazer epilasyon uygulaması yapılmayan ve sakıncalı bulunan bölgeler
– Skar ve açık yaralar,
– Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgeler,
– Et beni,
– Saç dipleri,
– Burun ve kulak içleri,
– Göz ve kirpik çevresi,
– Dövme üzerine (lazer dövme içerisinde ki pigmenti hedefleyeceğinden dövmede bozulmalar olabilir)

LAZER EPİLASYON ÇEŞİTLERİ

Lazer epilasyon her bünyede ve hatta aynı kişinin farklı bölgelerinde dahi aynı etkiyi göstermez. Bu durumda farklı dalga boylarında atışlar yapabilen cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. En yaygın kullanılan lazer epilasyon çeşitleri;
– Alexandrite Lazer
– Nd:Yag Lazer
– Diode Lazer
– IPL

• Alexandrite Lazer

Alexandrite (755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup, çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar.

• Diode Lazer

Diode (810nm) dalga boyuna sahip lazer sistemleridir. Aynı Alexandrite lazerde olduğu gibi hedef melanin pigmentidir.

[:]