[:tr]

Lazerle Mantar (Cilt ve Tırnak) Tedavisi

Tırnak mantarında lazer kullanımının en büyük avantajı lazerin baktesid etkisidir.Lazer ışığı lokal hypertermiye yol açar.Bu ısı artışı patojen mikroorganizmaları öldürücü etki yapacaktır. Bunun yanında tedavi edici sürecide başlatacaktır.

Tırnak ve tırnak yatağında pek çok suş enfeksiyona yol açabilir. Genellikle klinik olarak tanı konulur. Tırnak kenarında tırnağın tırnak yatağından ayrılması, tırnakta sararma ve ufalma, tırnağın yatağından ayrılan bölümü altında esmer renkli, ufalanan döküntü madde (debris) birikimi ile karakterizedir. Daha ileri safhada tırnak uç kenarı ayrılıp parçalanabilir ve sonuçta “erezyon” nedeni ile belirgin ölçüde kısalabilir veya tırnak kalınlaşabilir, kalkabilir, distorsiyona uğrayabilir ve ayakkabıların basıncı ile ağrılı olabilir. Ayak tırnaklarının tutulumu el tırnaklarından fazla gözükür.

Tek tırnakta (sıklıkla ayak baş parmağının tırnağı ) yada birden fazla sayıda tırnakta ortaya çıkabilir. Genellikle tedaviye çok dirençlidir.

Zaman geçtikçe, özellikle ayak tabanlarındaki ve avuç içlerindeki cilt etkilenmişse diğer tırnaklar tutulabilir.

 

Tırnak Mantarın Lazerle Tedavisinde Neler Kullanılır? 

Yüzey ve derin ısıtma için farklı lazerler kullanılmaktadır.

Basit ve etkin bir yöntem olan, etkilenmiş tırnağı derinliğine ısıtma prensibi uygulanır. Isı, hastanın tırnağını tutan parasitik mantarın gücünü azaltarak öldürür. Nd yag lazer derine inerek tırnak yatağındaki ısınmayı sağlarken, erbium yag lazerle tırnakta açılan delikler, işlem sonrasında kullanılacak mantar kremlerinin tırnak derinliği boyunca nüfuz etmesini sağlayacaktır.

 

Lazerle Tırnak Mantar Tedavisi Güvenli midir? Yan Etkileri Nelerdir?

Hem tırnak yüzeyini hem tırnak yatağını derin olarak ısıtmak mantarı öldürecektir. Vücudun kendi immün mekanizması daha sonra tırnak yatağını yapılandıracaktır. Ağızdan alınan mantar ilaçlarına göre avantajı karaciğer üzerinde toksik etkisinin olmamasıdır. Topikal ajanlara üstünlüğü ise kimyasal olarak yayılıp sağlam dokuyu bozmamaktadır. Ayrıca topikal ajanlar ne kadar etkilide olsalar tırnak yatağına kadar inemedikleri için etkileri gösterememektedirler. Lazer ile tırnak yüzeyine mikrokanallar açarak topikal ajanların etki etmesi sağlanabilmektedir.

[:]