[:tr]

mezoterapi_estetik

Mezoterapi

Mezoterapi yöntemi ile selülit tedavisi
Selülit, tıbbı adıyla hidrolipodistrofi, cilt altı yağ dokusunun çeşitli nedenlerle büyüyüp genişleyerek bağ dokuya bası yapması sonucu bölgede ki dolaşımı bozarak lokal ödem ve fibrozise neden olan, tıbbı evrelemesine bağlı olarak ağrılı yada ağrısız nödülizasyonlarla karakterize epidermiste düzensiz, portakal kabuğu görünüm yaratan bir bağ doku hastalığıdır.

Selülit nedenleri nelerdir?
Genetik faktörler, hormon bozuklukları, dolaşım bozuklukları, bağ doku zayıflığı, yanlış beslenme ( aşırı yağlı, yüksek karbonhidrat değerli yiyecekler, aşırı şekerli ve kafeinli içecekler ile alkol tüketimi ), hareketsizlik, ergenlik dönemindeki hızlı yağ doku depolanması ve gebelik başlıca nedenler arasındadır. Daha çok kadınlarda görülen bir rahatsızlık olması araştırmacıların östrojen hormonla selülit arasında ilişki kurmalarına neden olmuştur.

Selülitin gelişmesi için kişinin ideal kilosunun üzerinde aşırı kilolu olması gerekmez. Zayıf kişilerlede yukarda geçen sebeplerden herhangi biri nedeniyle selülit görülebilmektedir.

Selülit kaç evreye ayrılır?
Muayene ile teşhis kriterlerine ve hastada yarattığı semptomatolojiye göre 3 evreye ayrılır; 1.evre hafif, 2.evre orta, 3.evre ileri.

1.Evre selülitin oluşma evresidir. Bu evrede kişi ayaktayken ve yatarken belirgin bir görüntü deformitesi yoktur ancak doku sıkıştırıldığın da yada oturup bası uygulandığında selülitli alan görünür hale gelir.

2.Evre dokuyu sıkıştırma testinde selülit (+) pozitiftir ve artık ayaktayken de belirgin deformite oluşmaktadır. Sadece yatınca selülit görünmez.

3.Evre, bu evrede artık selülit ilerlemiştir. Hem sıkıştırma testi pozitiftir, hem de gerek ayakta gerekse yatarken selülitli alan kolayca gözlemlenebilir. Bu düzensiz yağ birikimleri artık sert fibrotik nödülasyonlara dönüşmüştür ve ağrılı semptomlar verirler.

Evre 1 ve 2 medikal estetik de selüliti yakalama ve erken dönemde tedavi açısından son derece değerlidir. Bu dönemde hekimin vereceği doğru beslenme ve egzersiz önerileriyle büyük oranda selülit geriler ancak dirençli bir kısmına yada önerilere uyum sağlayamayan hastalara mezoterapi, kavitasyonel ultraporasyon, endo dermal masaj kombinasyonları başarılı bir şekilde uygulanır.

Selülit mezoterapisinde hangi ilaçlar kullanılır?
Selülit mezoterapisinde çok çeşitli ilaçlar farklı etki mekanizmalarından faydalanmak amacıyla, tek başlarına yada çeşitli kombinasyonlar halinde kullanılabilirler. Bu amaçla hyalüronidaz, kollojenaz, fosfotidilkolin, L-karnitin, organik silika, DMAE, esberiven rutin, mezostabil, X-ADN gibi ampüllerden çeşitli konsantrasyonlarda solüsyonlar hazırlanarak uygun mezoterapi iğneleriyle minidoz multienjeksiyon prensibiyle selülitli bölge taranır. Bu ürünler aşağıdakilerden bir yada birkaçını sağlayarak etki ederler :

Lipolitik (yağ yakıcı)
Fibrolitik (fibrotik bantları ortadan kaldıran)
Anti ödem (şişlik giderici)
Dolaşım destekleyici (yağ hücresinin oksijenlenerek lipaz aktivesiyle küçülmesini sağlar)
Cildi tonifiye edici ( yüzey pürüzlerini giderip portakal kabuğu görüntüsünün yok olmasını sağlar)

Selülit mezoterapisi ağrılı mıdır?
Bu işlemdeki ağrı kesinlikte kişilerin tolere edebileceği düzeydedir. Ancak uygulamanın hem hasta hemde hekim için konforlu geçmesi amacıyla hazırlanan mezokokteylerin içine belli oranlarda lokal anestezik ilaç eklenebilir. Öncesinde alan steril solüsyonlarla silinir işaretlenir ve topikal anesteziyle cilt işleme hazır hale getirilir. Uygulama yapılacak alanın genişliğine göre değişmekle beraber ortalama 30-45 dakika sürer.

Yan etkileri var mıdır?
Enjeksiyon ile uygulanan bir işlem olduğundan nadiren de olsa hafif kanama, morarma, kızarıklık ve şişlikler oluşabilir. Bunların tamamı tedavi gerektirmeden iyileşme sağlar. Mezoterapide kullanılan ürünler yüksek teknolojiyle üretilmiş alerjen içermeyen ilaçlar olduğundan yan etki profili son derece düşüktür.

Kaç seans uygulanır?
Selülitin hangi evrede olduğu ve kapladığı alan genişliği seans sayısının kişiden kişiye farklılık göstermesine neden olur. Minimum 10 maksimum 20-25 seansa kadar değişebilen tedavi protokolleri uygulamak mümkündür.Bölgesel zayıflamada yağ kırıcı ilaçlar, selülit tedavisinde de kan dolaşımını hızlandıran ilaçlar uygulanmaktadır. Mezoterapi bölgesel zayıflama amacıyla haftada 1-2 seans olarak uygulanmaktadır. Alınan cevaba göre aylık idame seansları yapılmaktadır.

Mezoterapi çok ince ve kısa iğne uçları kullanılmak suretiyle uygulanan bir yöntemdir. Mezoterapide ilaçların buradan emilimi çok az olduğu için, sistemik dolaşma ilaç geçimi de yok denecek kadar azdır. Yapılan enjeksiyon sayısı, hastaya, hastalığa ve enfeksiyonun yapılacağı bölgenin anatomisine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Mezoterapi, sıklıkla estetik amaçlı olarak selülit ve bölgesel zayıflama başta olmak üzere cilt problemleri, cilt yaşlanması ve saç dökülmesini engellemek amacıyla, artirit gibi tüm eklem hastalıklarında, boyun, bel fıtığı, migren, adet ağrılarında, spor travmalarında, varis, lenfödem ve flebit gibi bazı damar hastalıklarında da yaygın olarak başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Selülite Karşı En Etkili Yöntem; Mezoterapi
Avrupalı doktorlar selüliti daha ciddi bir yaklaşımla tedavi edilmesi gereken tıbbi bir problem olarak görüyorlar. Tedavi yöntemi ise mezoterapidir. Mezoterapi “orta deri tedavisi” anlamına gelmektedir. Deri altına belirli açılardan iğneler batırıldıktan sonra sinir uçları harekete geçer ve damar açıcı bir reaksiyon meydana gelir. Bu yöntem sayesinde eskiden ağız yoluyla alınan ilaçlar doğrudan hastalıklı bölgeye enjekte edilmeye başlanmış. Bu nedenle küçük dozlarda ilaçlarla bile daha etkin bir tedavi sağlanabiliyor. Örneğin hastalıklı bir yaprağı kurtarmak için ilacı ağacın köküne verip, belirli bir kısmının yaprağı iyileştirmesini beklemek yerine, ilacı daha az dozlarda direkt olarak hasta olan yaprağa enjekte ederek tedavi gerçekleştirilir. Sonuçta sağlam yapraklara zarar vermeden hastalıklı yaprak kurtarılır.

Nasıl Uygulanıyor?
Önce ekografi (ultrason) ile selülitli bölgenin kalınlığı, mezoterapist doktorun çalışacağı derinlik ve o bölgeye giriş açıları saptanır. Sadece bir kez kullanılıp atılan, 4 milimetrelik özel steril iğnelerle, etkin ilaçlar cildin derm tabakasına birer santim arayla batırılır. Bu ilaçlar, kılcal damar dolaşım yoluyla selülitli bölgeye direkt etki ederler. Böylece dokulardaki ödemi çözer, bozulmuş olan lenf ve kan dolaşımını düzeltirler. Bozulmuş olan yağ hücreleri ile dolaşım arasındaki ilişki tekrar kurulur ve yağ hücrelerine depolanmış yağ yeniden çalışmaya başlar, şeker ve yağ asitlerine ayrılarak kullanılabilir hale gelir. Mezoterapi süresince kişinin yapacağı düşük kalorili bir rejimle bu yağlar, vücut tarafından enerji olarak tüketilir. Mezoterapi olmadan yapılacak bir diyet aslında normal kısımlarda yağ kaybına neden olup yerel fazlalıkları daha belirgin bir hale sokar. Yağ dokusu yüz, göğüs gibi hasta vücudunun üst kısımlarından kaybolur, kalça ve bacaklarda yağ dokuları değişime uğramaz. Mezoterapide, kişi, bölgesel olarak selülit yağlarını kaybettiğinden kısa sürede olması gereken şekle kavuşur. Tedavi bitince uzman doktor tarafından hastanın bitim ekografisi alınır. Böylece selülitin mezoterapi ile tedavisi kanıtlanmış olur.

Kullanılan İlaçlar:
1) Yağ hücrelerini parçalayıcı (Lipolitik) ilaçlar: Bunlar tembel halde bulunan yağ hücrelerine işlevsellik kazandırırlar. Trigliseridlerin yağ asidi ve gliserol haline dönüşmesine imkan verirler. Böylece vücut diyetin desteğiyle bu enerjiyi kullanıp yakacak ve bölgesel olarak zayıflayacaktır.

2) Bitkisel kökenli ilaçlar: Kılcal dolaşım geçirgenliğini normale dönüştürürler. Hücre ile dolaşım arasındaki yağ değiş tokuşlarının tanzimini yapar, hücredeki fazla suyun atılmasını sağlarlar.

3) Anestezik ilaçlar: Ağrı kesici etkisi yaparlar ve damar açıcı faaliyetleri vardır.

Tedavi Süresi
Süre ekografi ile saptanacak selülit miktarına, yerleşim bölgelerine ve selülit tipine bağlıdır. Tedavi süresi 15 – 30 gün arasında değişmektedir. Seanslar ilerledikçe o bölgedeki fazla santimler hızla azalacak, sarkma olmadan kişi normalde sahip olması gereken vücut ölçülerine kavuşacaktır.

Mezoterapiden Sonra Selülitler Yeniden Oluşabilir mi?
Kişi beslenmesine dikkat etmezse, tedaviden sonra eski yeme alışkanlıklarına dönerse, egzersiz yapmayı ihmal ederse selülitler yeniden oluşur, ancak bunlar yüzeysel yağ olarak vücuda eşit olarak dağılır.

 

[:]