[:tr]

vucut_analizi_estetik

Vücut Analizi

Çağımızda karşımıza çıkan en önemli beslenme bozukluğu aşırı beslenmeye bağlı şişmanlıktır. Genel olarak tanımlarsak şişmanlık; vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığın, istenilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Ağırlık, çok genel bir ölçüm olmasına rağmen, şişmanlığın değerlendirilmesinde başvurduğumuz ana kriterlerden biridir. Birey dış görünüş olarak normal kiloda görünebilir, ancak ağırlığın yanında vücudun yağ miktarı ve bu yağın oranı ve dağılımı da dikkate alınmalıdır. Vücudumuzda sadece yağ dokusu yoktur, vücudumuzu yağ dokusunun yanı sıra kas kütlemiz, kemik kütlemiz ve sıvı kütlemiz oluşturur.

Vücut analizi tedaviye başlamadan önce rutin olarak yapılan bir işlemdir. Hastanın kas, yağ, su oranları analiz edilerek tedaviye ışık tutması amaçlanır.

Analiz yapılarak vücut ağırlığının yoğun olarak nelerden oluştuğu belirlenir. Bu gözlem sonucu da zayıflama programı düzenlenir.

Vücut Analizinde Neler Ölçümleniyor? Ne Faydası Var?
Vücut analizinde kişinin ağırlığı ve vücuttaki yağ, kas, su oranı dağılımları ölçümlenir. Kişinin yaşına göre olması gereken ideal değerlerle karşılaştırmalar yapılır. PC yardımı ile hastanın istatiksel olarak kaydı tutulur. Tedavi sürecinde ki değişimler izlenir. Tedavi boyunca vücuttaki değişimler grafiksel olarak görülebilir. Kısacası vücut analiz işlemi tedavinin bütününe yayılan, tedavinin olmazsa olmazlarındandır.

Vücut Analizi Ne Kadar Sürüyor?
Analiz işlemi 15 saniye gibi kısa bir sürede tamamlanır.

Vücut Tipleri
Elma tipi: Alt kısma doğru incelen dolgun orta gövde.
Kalp tipi: Dolgun göğüsler bacaklara doğru incelen yapı.
Kum saati tipi: Kalça ve göğüste eşit kıvrım ince bel.
Armut tipi: Dolgun ve kıvrımlı kalça omuzlara doğru incelen yapı.

Yaşamımızda sağlıklı beslenmenin yeri hiç kuşkusuz son derece büyük önem taşımaktadır ve doğru beslenmek sağlıklı yaşamın ön koşullarından biridir.

[:]